Na webových stránkách můžeme najít spoustu zajímavých, článků, informací, odkazů nebo také videí. Avšak ne každý obsah je bezpečný. Již několikrát vám určitě přišel email, který se choval věrohodně, banka po vás chtěla napsat znovu vaše údaje, hesla nebo piny, ale musíme si dávat pozor na to, z jaké adresy nám takové zprávy chodí. Někdy je těžké poznat 0 (nulu) od O (písmeno), ale rozdíl tam je. Proto se tak někteří z nás dostali na stránky, na které ani nechtěli, aniž by si všimli rozdílu. Hackeři využívají naší nepozornosti a nalézají skulinky, kterými se dostanou k údajům, které potřebují získat. Dobré je si zkontrolovat, zda je stránka, kterou jste otevřeli je zabezpečená.
Je spousta možností, kterými se mohou k citlivým datům dostat nebo jen mohou poškodit uživatele. Pár těch nejčastějších typů útoků si zde můžete najít.
Hoax
Je to poplašná zpráva, která varuje před určitým nebezpečím, které neexistuje. Většinou se v něm objevuje výzva k dalšímu rozeslání.
Spam
Spamem se označuje veškerá nevyžádaná emailová pošta. Může se v něm nacházet vir, škodlivý kód nebo již zmíněný Hoax. V dnešní době je velkou výhodou, že taková zpráva je již při příchodu přesunuta do samostatné složky.
Trojský kůň
Jedná se o napadení, při kterém může být počítač ovládán vzdáleně. Trojský kůň se ukrývá v programu, pokud je v počítači nainstalován dobrý antivir, většinou tento program nepustí a vyskočí varovné okno. Pokud v počítači není antivir, který by koně identifikoval, je možné, že dlouhou dobu nelze poznat, že se v počítači tento škodlivý program nachází. Většinou, ale právě proto, že lze ovládat vzdáleně, začne počítač „žít vlastním životem“ a teprve tehdy se na to může přijít.
Viry a červy
Jedny z nejčastějších typů škodlivých programů, které se šíří přes internet jsou červy a viry. Zatímco viry potřebují „hostitele“ a množí se sami, vir se tváří, jako program, který potřebujete a po jeho stažení se sám rozšiřuje napříč počítačem. Pokud už se rozšíří dál je velmi obtížné ho odstranit.
Červy se nejčastěji šíří za pomoci e-mailu. Lze je spustit vzdáleně a další jejich šíření probíhá přeposíláním tzv. řetězových zpráv (většinou se jedná o zprávy typu: „Pošli tuto svíčku 10 lidem a tvůj Anděl Tě bude chránit a přinese Ti štěstí. Pokud tuto zprávu nepošleš, budeš mít měsíc smůlu.“).
Phishing
Jedná se o stránku, která je velmi věrohodně vytvořená tak, aby vypadala jako stránka, kterou běžně daná osoba navštěvuje (většinou se jedná o internetové bankovnictví nebo o stránky, kam se běžně přihlašuje – Facebook, aj.) Její adresa se liší jen znakem nebo písmenem použitým v názvu. Úkolem takové stránky je získat přihlašovací údaje a přístupy k účtům.
Chránit se před těmito útoky můžeme hlavně svou opatrností. Pokud víme, že nečekáme žádnou zprávu z banky, nebo nám z ničeho nic napíše kamarád/ka o peníze, posílá zvláštní soubor, nebo odkaz, který má divný název v žádném případě nic z toho nepotvrzujeme a raději si ověříme, zda je zpráva opravdu pravá.