O tom, zda je EET, čili elektronická evidence tržeb nezbytným systémem ke zpřehlednění tržeb podnikatelů a živnostníků, a zda přináší očekávaný příliv peněz do státní pokladny, se stále vedou sáhodlouhé spory. Mezi zákonodárci i mezi těmi, kterých se to bezprostředně týká – a těmi jsou podnikatelé a živnostníci, které přijímají své tržby v hotovosti.
Nicméně už několik let systém EET běží. Byl spouštěn po jednotlivých vlnách, které vždy zahrnovaly určitou skupinu podnikatelů. Poslední vlna zavedení povinnosti EET je před námi a týká se zbývajících skupin, a to hlavně řemeslníků. Přesný termín spuštění poslední vlny EET je 1. května 2020.
Ten, kdo ještě není do systému EET zapojen, má tedy nejvyšší čas zajímat se o to, co a jak zařídit.
1. Prvním úkolem je zjistit si své autentizační údaje, což je uživatelské jméno a heslo. O ty je nutné požádat FÚ, a to lze provést několika způsoby:
ü přes svoji datovou schránku
ü pomocí daňového portálu finanční správy
ü zajít osobně na kterýkoli finanční úřad
2. Obdržené AÚ budou sloužit jako přihlašovací pro správu údajů evidence tržeb. Budete-li chtít mít evidenci tržeb více zabezpečenou, je možné nechat si pomocí SMS zasílat ještě kód na mobil.
Po přihlášení do evidence zaevidujete všechny svoje provozovny, a to stálé, mobilní i virtuální. Každá z provozoven bude mít své IČ, a to bude vždy uvedeno na účtenkách i v datových zprávách o tržbách, které budete odesílat svému správci daně.
3. Dalším bodem, který musíte splnit je generování certifikátů. Pomocí odkazů Certifikáty a Nový certifikát odešlete žádost a poté zadáte Stáhnout certifikát. Stažený soubor bude mít koncovku .p12, a ten si uložíte do počítače. Poté ho nahrajete do pokladního zařízení, které budete používat.
Certifikátů si můžete stáhnout i více – záleží jen na vás, zda chcete mít jen jeden pro všechny své pokladny, anebo třeba budete chtít certifikát pro každou jednotlivou provozovnu.
Certifikáty budou sloužit pro vaši identifikaci a pro autentizaci vašich odesílaných datových správ.
4. Jako poslední zbývá zkouška v ověřovacím módu. Po instalaci certifikátu ověřte nastavení systému a jeho funkce – tržby, které budete testovat, se u správce daně ukládat nebudou.