Pevné bodové osvětlení
Jsou umístěny napevno v podhledové konstrukci stropů, nebo stěn. Tím, že nasvítí část určitého prostoru, měli bychom dbát na vhodnou vzdálenost zdroje světla od nasvícené plochy, aby se na ní netvořil světelný lom a rušivý kontrastní náhled. Světlo by mělo být rozptýleno a nemělo by působit nepřirozeně.
Výklopná světla
Bodové osvětlení, které lze naklápět, můžeme pohodlně nasměrovat, kam je třeba, a to kdykoli podle potřeby.
Světla vestavěných skříní a dalšího nábytku
Pro instalace světelných zdrojů do nábytkových sestav, nejčastěji do vestavěných skříní, slouží speciální konstrukce bodovek, které nevydávají téměř žádné teplo a jsou tudíž bezpečné pro dřevo a jeho další hořlavé deriváty.
Předsazené světelné zdroje
Většinou se jedná o nástěnná, nebo stropní bodová svítidla, která nejsou zapuštěna v podhledech, ale jsou součástí ozdobné lišty, případně sdruženého systému více oddělených světel, anebo jednotlivých světel. Materiál a vzhled osvětlovacích těles musí ladit se zařízením interiéru a vhodně jej doplnit jako estetický prvek.
Umístění světel do prostoru
Bodové osvětlení by se mělo instalovat do vzdálenosti minimálně 100 cm od stěny. Počet světel pak určuje jejich intenzita, resp. svítivost. Pro chodby a schodiště se doporučuje v hodnotě zhruba 50 luxů, v pracovnách nad dílenskými a psacími stoly nejméně 300 luxů. Instalaci ovlivňují i přirozené zdroje světla, tedy okna a dveře. V obývacím pokoji se mohou usadit na ploše celého stropu, anebo jimi pouze vymezit zóny pro osvětlení nábytku, konferenčního stolku, či jídelního koutu. Ideální je v obývacím pokoji zapojit stmívač na dálkové ovládání, který vytváří v místnosti příjemnou intimní atmosféru
Nejčastěji se však bodová světla instalují do kuchyní a koupelen. V kuchyních představují výhodu především pro hospodyňky, neboť se lépe udržují. Je známo, že právě tam jsou světla pokrývána vrstvou mastného prachu. V podhledech kuchyňských linek jsou nejčastěji těmito zdroji halogenové žárovky patice Gu 10 o příkonu 40 W.