Každodenní koupání v bazénu může podpořit růst bakterií, mikroorganismů a sinic. V takovém případě je potřeba zasáhnout, abychom si i nadále mohli užívat každodenního koupání, plavání a lenošení v bazénu.
Máte bazén vybavený takzvanou salinizační jednotkou? V tom případě se může stávat, že ph vody bude překračovat doporučenou hranici.
O jaké hodnoty se jedná? Doporučená hranice ph vody v bazénu je v rozmezí 6,8 až 7,5. Tyto hodnoty bychom měli neustále kontrolovat a to především v období léta a letní sezóny, kdy se častěji koupeme a voda je více namáhána i z hlediska počasí.
Vysoké letní teploty jsou velkým přínosem pro řasy a sinice. Ty si v tomto období libují, a jakmile na ně dopadá sluníčko, tak rostou a rostou, až jsou hezky zelené nebo žluté a vytváří nám tenký nežádoucí film na povrchu plachty pod vodou. V některých případech to může dojít až tak daleko, že jsou viditelné pohledem.
Řasy si přímo libují ve vodě, která má vyšší hodnoty ph, proto může docházet k jejich přemnožení i z důvodu teplého prostředí nebo nevhodně zvolených přípravků k úpravě bazénové vody. Zelené a hnědé řasy se začnou množit, a jestliže tomu neuděláte včas přítrž, tak z toho na podzim budete mít takový malý soukromý rybníček s rákosem a možná i rybičkami. To samozřejmě přeháníme, ale pokud se chcete koupat, pak vodu musíte udržovat nejenom v čistotě viditelné na pohled, ale také vhodné z hlediska chemického složení. Proto je potřeba neustále sledovat i hodnoty ph a případně je upravovat.
Pokud má voda zvýšenou hodnotu ph, než se uvádí u doporučené hranice, pak se volí přípravky ke snížení hodnoty.
Jak zjistit tuto hodnotu? Existují volně dostupné testery, které se dají pořídit. Díky tomu můžete neustále hlídat optimalizaci bazénové vody.
Jestliže naměříte vysokou hodnotu, aplikujete přípravek ph minus.
Přípravky můžete aplikovat už v případě, že se hodnota blíží horní hranici a samozřejmě také v případě, když vaše číslo doporučený interval překračuje.